image

Miło nam poinformować, że Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji [PIIT] we współpracy z IDC Polska, opublikowała pierwszy Raport, skupiający dane z dwóch priorytetowych dla transformacji cyfrowej gospodarki branż Raport „Rynek IT i telekomunikacji w Polsce 2020. Szanse, zagrożenia, bariery rozwoju”.

Branża ICT to system nerwowy gospodarki z dużym potencjałem rozwoju, który nie zostanie uwolniony bez wsparcia dla rozwoju nowoczesnej infrastruktury, rozszerzania zasięgu nowoczesnych usług oraz cyfryzacji procesów – tak wynika
z Raportu Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, przygotowanego we współpracy z IDC Polska.

Stan rynku usług telekomunikacyjnych i usług IT obecnie warunkuje kondycję całej gospodarki, czego potwierdzenie mieliśmy szczególnie w okresie pandemii.  – Nie da się przecenić znaczenia telekomunikacji i informatyki we współczesnej gospodarce. Rozwiązania ICT towarzyszą praktycznie wszystkim rodzajom aktywności gospodarczej i muszą rosnąć razem z nią, a nawet szybciej – mówi Andrzej Dulka, Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Czas pandemii pokazał, jak ważna jest łączność oraz cyfryzacja wszelkich procesów w gospodarce, ale nie tylko. Izolacja, praca oraz nauka zdalna pokazała także, jak ważna jest cyfrowa transformacja w dzisiejszym świecie w niemal każdym aspekcie życia społecznego.

Polska branża technologii informatyczno-komunikacyjnych w 2019 r. warta była już niemal 20 mld dolarów, przy wzroście rok do roku zaledwie na poziomie 1,1 proc. – Podsumowanie polskiego rynku ICT w 2019 r. przez analityków IDC pokazało duży, stabilny segment rynku, który jednak rozwija się wolniej niż cała gospodarka w Polsce – komentuje Ewa Lis-Jeżak, Dyrektor Zarządzająca IDC. – W tym roku w większości obszarów IT widać spadki, a – wg aktualnych przewidywań – stajemy przed ryzykiem, że rynek IT w krajach Europy Środkowo-Wschodniej skurczy się bardziej niż ich PKB – ostrzega Ewa Lis-Jeżak.

Mimo monitorowanych zagrożeń, polski rynek ICT jednocześnie otwiera nowe możliwości rozwoju gospodarczego, napędzanego przez łączność i cyfryzację. Innowacyjność polskiej gospodarki wymaga jednak systemowego rozwiązania. – Środowisko regulacyjne, naszym zdaniem, powinno znacznie mocniej wesprzeć rozwój innowacji technologicznych w Polsce – uważa Andrzej Dulka.

Zachęcamy do lektury!