image

Wyniki trzeciej edycji badań zwarte w raporcie Postawy Polaków wobec nowych technologii wskazują na niepokojące trendy i pilną potrzebę edukacji.

Raport przygotowany przez badaczy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na zlecenie PIIT prezentuje dane o postawach Polaków wobec nowych technologii oraz podkreśla  kluczowe różnice między Polską, Niemcami i Japonią w nastawieniu obywateli do nowych technologii i rozwoju sieci.

Główne wnioski z raportu zaprezentowane zostały przez autorów publikacji, dr hab. Urszulę Soler, prof. KUL oraz dra hab. Grzegorza Adamczyka, prof. KUL.

-„Wyniki raportu pokazują, że w naszym społeczeństwie nadal istnieje wiele głęboko zakorzenionych obaw dotyczących technologii. Większość z nich wynika z braku wiedzy na temat realnego działania PEM. Można powiedzieć, że jesteśmy sceptykami technologicznymi, więc potrzeba edukacji jest tym bardziej pilna.” –  zauważa prof.  Urszula Soler. 

Obawy technologiczne Polaków są przede wszystkim związane z elektrowniami jądrowymi, promieniowaniem rentgenowskim RTG w trakcie diagnostyki, liniami wysokiego napięcia, sztucznym promieniowaniem UV oraz falami elektromagnetycznymi.

Pomimo że infrastruktura telekomunikacja nie stanowi wśród Polaków głównej obawy technologicznej, to stopień akceptacji budowy nadajników w Polsce jest niższy niż w Japonii. Na tle pozostałych krajów Polacy wypadają jako najbardziej sceptyczni wobec PEM (pola elektromagnetycznego). Największy stopień akceptacji budowy nadajników/anten stwierdza się w Japonii, najmniejszy – w Polsce. Z kolei w Japonii technologia 5G jest postrzegana bardziej neutralnie, a zaufanie społeczne do źródeł informacji jest wyższe. 

Nowoczesne technologie telekomunikacyjne, takie jak 5G, stają się fundamentem rozwoju społeczno-gospodarczego na całym świecie. Mimo to, wyniki najnowszego raportu porównawczego z Polski, Niemiec i Japonii pokazują, że obawy związane z polem elektromagnetycznym oraz różnice kulturowe mają znaczący wpływ na postrzeganie tych technologii.  

W raporcie znajdziemy ponadto informacje dotyczące czynników warunkujących rozwój nowych technologii. W obszarze infrastruktury sieciowej w Polsce nadal istnieją bariery związane z dostępem do sieci NGA (Next Generation Access). Zaledwie 78% gospodarstw domowych w Polsce ma pełny dostęp do tych usług, podczas gdy w takich krajach jak Belgia czy Holandia wskaźnik ten przekracza 99%. 

Jednocześnie rosnąca nieufność społeczna wobec pola elektromagnetycznego (PEM) staje się wyzwaniem, zwłaszcza w obliczu geopolitycznych zagrożeń, takich jak dezinformacja w internecie czy potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. 

Eksperci podkreślają, że zwiększenie świadomości społecznej na temat korzyści i ryzyk związanych z PEM oraz wzmocnienie zaufania do instytucji naukowych i publicznych powinno być priorytetem przyszłych działań w Polsce. Wprowadzenie programów edukacyjnych wzorowanych na dobrych praktykach międzynarodowych może znacząco zmniejszyć sceptycyzm technologiczny. 

– „Jako Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji niezmiennie wskazujemy na rosnącą potrzebę edukacji dotyczącej nowych technologii, w tym technologii bezprzewodowych oraz związanego z nimi zjawiska pola elektromagnetycznego. Jest to istotny element z punktu widzenia rozwoju odpornej i bezpiecznej infrastruktury kraju. Oddziaływanie PEM jest również częstym obiektem ataków wszelkiej dezinformacji, której celem jest wzbudzanie niepokoju społecznego, a ten wpływa negatywnie na inwestycje oraz infrastrukturalny i technologiczny rozwój kraju. Wspólny wysiłek administracji państwowej, samorządów i organizacji biznesowych powinien mieć na celu prowadzenie możliwie jak najszerszych działań edukacyjnych skierowanych do całego społeczeństwa, opisujących korzyści oraz odpowiadających na pytania, dotyczące nowych technologii, w tym także te dotyczące PEM.”  – wskazuje Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Wybrane wnioski z raportu

  1. Obawy społeczne: 
  2. W Polsce pole elektromagnetyczne i linie wysokiego napięcia wzbudzają większe obawy niż w Niemczech czy Japonii. 
  3. Jedynie 25% Polaków zaakceptowałoby budowę nadajnika sieci komórkowej w promieniu 500 metrów od swojego domu, podczas gdy w Japonii odsetek ten jest znacznie wyższy. 
  4. Polska wykazuje największy sceptycyzm wobec rozwoju infrastruktury sieciowej, podczas gdy Niemcy i Japonia intensywnie rozwijają technologię 5G, koncentrując się na ich integracji z innymi sektorami, takimi jak robotyka i inteligentne miasta. 
  5. Wiedza o PEM 
  6. Niemcy w gronie głównych źródeł PEM wymieniają słuchawki do telefonów komórkowych, zaś Japończycy domowe urządzenia elektryczne. Polską specyfiką jest częste wskazywanie jako źródła PEM komputerów, monitorów, telewizorów oraz wiatraków produkujących prąd. 
  7. Zaufanie do źródeł informacji: 
  8. W Polsce i Japonii telewizja i internet są głównymi preferowanymi źródłami informacji dotyczącymi PEM, podczas gdy Niemcy częściej wybierają czasopisma naukowe i książki. 
  9. Choć największym zaufaniem we wszystkich trzech krajach cieszą się naukowcy i eksperci, to ufa im aż 70% Niemców, ale tylko 47% Polaków i 38% Japończyków. Na drugim miejscu są pracownicy ochrony zdrowia (49% w Niemczech, 43% w Polsce i 24% w Japonii). 

Podczas premiery raportu na KUL obyły się  dwa panele: „Zastosowanie badań w działaniach przeciwko dezinformacji” oraz „Fakty kontra fikcja: Wspólna odpowiedzialność biznesu, społeczeństwa i mediów”, z których relację można obejrzeć TUTAJ

Zachęcamy do zapoznania się z raportem.

Poprzednie edycje raportu

Postawy Polaków wobec nowych technologii – 2023 
Postawy Polaków wobec pola elektromagnetycznego oraz nowych technologii – 2021