image

Już 4 października rozpocznie się tegoroczna edycja Szczytu Cyfrowego IGF Polska. Tym razem miejscem konferencji będzie Wrocławskie Centrum Kongresowe przy Hali Stulecia. Za organizację konferencji odpowiada Cyfryzacja KPRM oraz NASK – Państwowy Instytut Badawczy.

IGF Polska to lokalne Forum Zarządzania Internetem (z ang. Internet Governance Forum), działające w ramach ogólnoświatowej inicjatywy ONZ. Celem wydarzenia jest inicjowanie i ułatwianie globalnej dyskusji o rozwoju przestrzeni cyfrowej oraz o aktualnych i kluczowych kwestiach związanych z funkcjonowaniem internetu. Ubiegłoroczna, lubelska edycja Szczytu zgromadziła rekordową liczbę ponad 600 zarejestrowanych uczestników, spośród których zdecydowana większość to młodzież.

Wrocławski Szczyt Cyfrowy IGF Polska 2023 stanowi kontynuacjęglobalnego IGF, który odbył się w Katowicach w 2021 roku.

Dyskusje odbywać będzie się  w ramach 3 ścieżek tematycznych:
– Technologie w służbie społeczeństwu,
– Człowiek w internecie,
– Forum legislacji cyfrowej.

Sesja Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji pn. Nowy cyfrowy zielony ład – jak technologia może wesprzeć zieloną gospodarkę odbędzie się 4 października (środa) w Sali A o 14:20.

Panel ma na celu przedstawienie jak zastosowanie technologii, tj. 5G, danych czy rozwiązania cyberbezpieczeństwa, w wielu sektorach gospodarki może przyczynić się do zmniejszenia emisji oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Kryzys klimatyczny to realne zagrożenie dla ludzkości wymagające kompleksowego planu działania, wdrażanego na poziomie państw. Narzędziem wspomagającym spełnianie przyjmowanych celów polityki klimatycznej jest cyfryzacja. Aby wykorzystać jej potencjał jako katalizatora zielonej transformacji, w Europie potrzebne jest aktywne działanie ze strony zarówno regulatorów (czy to na poziomie unijnym, czy krajowym), jak i firm ICT, konieczne do umożliwienia szybkiego osiągnięcia neutralności klimatycznej sektora, a także wdrażania kolejnych usług i rozwiązań wspierających dekarbonizację innych sektorów gospodarki, przy zapewnieniu cyberbezpieczeństwa newralgicznej infrastruktury.  Wyzwaniami stojącymi przed zieloną integracją technologii z gospodarką są teraz ślad węglowy sektora ICT, e-odpady, rola handlu elektronicznego w zwiększaniu konsumpcji, prywatność, cyberataki, nierówny dostęp do infrastruktury cyfrowej oraz niebezpieczeństwo zerwania łańcucha dostaw.

Sesja moderowana będzie przez Andrzeja Dulkę – Prezesa Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, a udział w niej potwierdzili:

  • Paweł Lewandowski, Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Cyfryzacji
  • Monika Tenerowicz, Główny Ekspert ds. strategii klimatycznej, Orange Polska
  • Marcin Petrykowski, Prezes, Atende SA
  • Olaf Krynicki, Wiceprezes PIIT; Director of Communications, Samsung Electronics Polska

Program wydarzenia można pobrać ze strony Szczyt Cyfrowy IGF Polska 2023, na której można też zapoznać się z agendą.

Już teraz można też zarejestrować się na wydarzenie bezpłatnie poprzez specjalny formularz, który znajdziecie Państwo TUTAJ