PIIT objęła patronatem honorowym 12. edycję Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM 2024). Wydarzenie organizowane jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowego Instytutu Badawczego (NASK-PIB) trwa przez cały październik br. Rejestracja zgłoszeń jest już otwarta i można jej dokonać na stronie www.bezpiecznymiesiac.pl w zakładce „Zgłoś inicjatywę”.
Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month – ECSM) obchodzony jest w październiku. Co kryje się pod inicjatywą ECSM? Jest to ogólnoeuropejska kampania organizowana przez ENISA (European Union Agency for Cybersecurity) z inicjatywy Komisji Europejskiej. Jej celem jest popularyzacja wiedzy, zwiększanie świadomości i wymiana dobrych praktyk w obszarze cyberbezpieczeństwa wśród szerokiej grupy użytkowników Internetu, profesjonalistów czy osób zajmujących się edukacją oraz profilaktyką dzieci i młodzieży. W Polsce kampanię koordynuje NASK-PIB.
Warto zaznaczyć, że ECSM jest inicjatywą bezpłatną, otwartą dla wszystkich, dlatego każdy może zgłosić swoje wydarzenie (np. warsztat, konferencję, kampanię, seminarium, webinar, konkurs), jak również inne działania promujące cyberbezpieczeństwo i cyberhigienę. Wydarzenia mogą być zorganizowane stacjonarnie lub online.
W tegorocznej edycji Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa szczególna uwaga poświęcona zostanie problematyce inżynierii społecznej, czyli różnym metodom socjotechniki, które cyberprzestępcy wykorzystują do manipulacji w oszustwach internetowych nakierowanych na użytkowników sieci. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed zagrożeniami, takimi jak ataki phishingowe i inne działania oszustów, jest zachowanie ostrożności i czujności podczas każdej aktywności online, przestrzeganie podstawowych zasad cyberhigieny oraz aktualizowanie wiedzy na temat cyberzagrożeń.
Zachęcamy Państwa do odwiedzania strony internetowej organizatora, gdzie są publikowane różnorodne materiały dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, a wkrótce pojawią się na niej informacje dotyczące przebiegu tegorocznej kampanii.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kampanii ECSM i zgłaszania inicjatyw poprzez formularz.
W przypadku dodatkowych pytań, prosimy o kontakt na adres: ecsm@nask.pl