image

W roku 30-lecia PIIT prezentujemy firmy, które są w Izbie od momentu jej powstania.

Początek lat 90. to były pionierskie czasy dla cyfryzacji. W 1992 roku powstawały pierwsze sieci internetowe. Komputery były niewyobrażalnie drogie w stosunku do siły nabywczej firm czy też konsumentów indywidualnych. Co jednak ważne, w Dell Technologies nie tylko obserwowaliśmy, jak rynek IT rodził się w Polsce, ale też włożyliśmy spory wkład w jego rozwój, podobnie jak Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

W tak zwanym międzyczasie pojawiały się kolejne „fale” zmian – zarówno dla Dell Technologies, jak i całego rynku – szczególnie w ciągu ostatnich lat.

Między innymi połączenia z EMC zaowocowało uzupełnieniem oferty Dell Technologies o rozwiązania storage’owe najwyższej klasy. W efekcie jesteśmy dziś w stanie, jako jedyny dostawca, zbudować dla klienta cały łańcuch rozwiązań IT w przedsiębiorstwie – od użytkownika końcowego, poprzez lokalne serwerownie, aż do globalnego centrum przetwarzania danych z backupem.

Z kolei pandemia koronawirusa dosłownie uświadomiła nam wszystkim, jak bardzo potrzebna w sytuacjach kryzysowych jest cyfryzacja.

Obecnie natomiast większość przedsiębiorstwa szuka oszczędności – np. w zakresie TCO, czyli total cost of ownership pod kątem zużycia energii. Wszyscy dotychczas zwracali uwagę na koszt software’u i hardware’u. Ponadto, coraz więcej jest już świadomych firm, które mają wpisaną energooszczędność w swoje strategie ESG.

Cyfryzacja gospodarki jest bowiem wg nas, ale i PIIT, jednym z kluczowych warunków jej konkurencyjności w świecie, a w rezultacie niezbędnym czynnikiem wzrostu znaczenia Polski i dobrobytu jej mieszkańców.

Potwierdza to też nasz raport „Rola działów zakupów i infrastruktury IT w cyfryzacji firm w Polsce”, z którego wiemy, że nie tylko cena stanowi dziś główne kryterium wyboru rozwiązań IT. Ważne są także już takie kwestie jak bezpieczeństwo cyfrowe, stabilność, czy też właśnie zgodność z wymaganiami ESG.

Przez cały ten czas sukcesywnie rosła też rola Polski w globalnej skali procesów Dell Technologies.

Przez 15 lat fabryka w Łodzi wyprodukowała ponad 50 mln urządzeń. Tylko w ciągu minionego roku aż 6 mln. To najważniejszy zakład naszej firmy na Starym Kontynencie, z które obsługujemy nie tylko Europę, ale i cały świat. Przy fabryce w Łodzi powstaje też centrum logistyczne.

Polski oddział Dell Technologies jako jedyny w Europie, dysponuje więc wszystkimi czterema filarami biznesu: biurem handlowym, fabryką, centrum logistycznym i centrum R&D.

Świadczy to o tym, jak Polska i Dell Technologies są nawzajem dla siebie ważne.

Ogromna w tym także rola Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Izba co dzień reprezentuje interesy firm z sektora IT tworząc podstawy pod regulacji i procedury, które umożliwiają cyfrowy rozwój i modernizację państwa w zakresie transformacji technologicznej oraz upowszechnianie społecznie korzystnych innowacji.

Tomasz Panufnik – Public Sales Director w Dell Technologies Polska

Więcej informacji o działalności Dell Technologies na stronie 


30 lat PIIT – tworzymy cyfrową przyszłość