image

W dniach 1-3 grudnia odbyło się IV Forum Współpracy Edukacji i Biznesu – EDUMIXER 2020.

O współpracy nauki z biznesem rozmawiali przedstawiciele administracji, specjaliści, reprezentanci firm oraz uczelni i placówek edukacyjnych. Głównym tematem dyskusji była identyfikacja potrzeb kompetencyjnych, budowanie partnerstwa i poszukiwanie modelu współpracy środowiska naukowego i edukacyjnego z firmami technologicznymi.

Po raz czwarty mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji zorganizowanej dla Sektorowej Rady ds. Kompetencji IT. Pierwszy dzień otworzył Marek Zagórski, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, Sekretarz Stanu ​w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, następnie swoje wystąpienie mieli Wiesław Paluszyński – Prezes PTI oraz Wiceprezes PIIT, Beata Ostrowska – Przewodnicząca Sektorowej Rady ds. Kompetencji Informatyka, a także Andrzej Dulka – Prezes PIIT, który w tym dniu pełnił rolę gospodarza.

Podczas pierwszego dnia konferencji wysłuchaliśmy opinii ekspertów i praktyków na temat:

  • wyzwań kompetencyjnych, które ujawniły się podczas pandemii dla sektorów IT oraz edukacyjnego;
  • zapotrzebowania rynku na nowy kierunek – technik programista;
  • pożądanych kompetencji u współczesnego programisty;
  • rozwoju branży esportu i gamingu.

Poznaliśmy także historię cyfrowej rewolucji jednego z wydawców prasowych.

2 grudnia odbyła się pierwsza edycja wydarzenia zorganizowanego dla Sektorowej Rady ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo. Tego dnia swoją obecnością zarówno podczas otwarcia, jak i w jednym z paneli zaszczycił nas Jacek Oko – Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który był także patronem honorowym konferencji.

Podczas paneli dyskusyjnych moderatorzy pytali swoich gości:

  • o nowe potrzeby kompetencyjne, jakie pojawią się w wyniku zmian w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa oraz w nowym Prawie komunikacji elektronicznej;
  • jak wyobrażają sobie idealny, trójstronnym model funkcjonowania między szkołami średnimi, uczelniami wyższymi i firmami.

Wysłuchaliśmy wystąpień ekspertów i praktyków branżowych, którzy przybliżyli nam:

  • Krajowy System Certyfikacji Cyberbezpieczeństwa i system certyfikacyjny urządzeń szkieletu sieci i urządzeń końcowych;
  • zmiany w potrzebach rekrutacyjnych i kompetencyjnych w firmie telekomunikacyjnej oraz
  • cyberbezpieczeństwo w zderzeniu z mentalnością ogółu, czyli jak turniej Cybersecurity Challenge PL2020 doprowadził do powstania Wojewódzkich Cyber Labów.

Konferencje tego dnia poprowadził Wiesław Paluszyński – Prezes PTI oraz Wiceprezes PIIT i Przewodniczący Sektorowej Rady ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo.

Ważnym elementem obu dni Edumixera było wystąpienie Animatora Sektorowej Rady ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo o istocie podpisywania sektorowych porozumień między edukacją ​a biznesem oraz prezentacje o obszarach takiej współpracy i korzyściach z niego płynących dla zaangażowanych stron. Swoim doświadczeniem na tym polu podzielił się z nami Tomasz Królikowski – Prorektor ds. Studenckich z Politechniki Koszalińskiej i Piotr Bartkiewicz – dyrektor w firmie GlobalLogic. A o swoich przyszłych planach opowiedzieli Grzegorz Mazurek – Rektor Akademii Leona Koźmińskiego i Tomasz Stojek – Technical Services Director w Senetic S.A.

Trzeci dzień to wypełniły warsztaty. Pierwszy przygotowała i poprowadziła firma IS-Wireless, która przybliżyła potrzeby kompetencyjne w projektowaniu i budowie sieci 5G.

W czasie drugiego warsztatu na temat cyberbezpieczeństwa w obszarze Internetu Rzeczy wspólnie z NASK i NASK SA zastanawialiśmy się nad koniecznością certyfikacji rozwiązań i urządzeń.

Łącznie w konferencji wzięło udział blisko 200 osób. Wszystkim naszym gościom bardzo dziękujemy i zapraszamy na V edycję za rok.