image

W dniach 6 i 7 listopada 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie organizacji należących do DigitalEurope, stowarzyszenia reprezentującego europejską branżę cyfrową i nowych technologii, by porozmawiać o zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz związanych z nią cyfrowych priorytetach.

Gospodarzami spotkania były wspólnie trzy organizacje zrzeszające firmy z sektora cyfrowego i telekomunikacyjnego: Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji oraz Związek Cyfrowa Polska. 

W Warszawie gościły władze DigitalEurope, w tym dyrektor generalna Cecilia Bonefeld-Dahl, a także reprezentanci sektora m.in. z Czech, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Norwegii, Turcji, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy oraz Węgier. W programie szczytu znalazły się warsztaty i dyskusje, dotyczące między innymi cyberbezpieczeństwa, podejścia do danych, czy rosnącego wykorzystania energii przez mechanizmy sztucznej inteligencji. Nie zabrakło także dyskusji o europejskich możliwościach obrony cyfrowej oraz o rozwoju jednolitego rynku cyfrowego. 

Uczestnicy wydarzenia spotkali się także w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji z wicepremierem i ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim przekazując mu sugestie dotyczące polskiej prezydencji, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku.

– Priorytety technologiczne polskiej prezydencji w Radzie UE są spójne z celami, o których rozmawialiśmy w gronie europejskich organizacji branży cyfrowej podczas naszego spotkania w Warszawie. Nie jest zaskoczeniem, że Polska, jako jeden z najczęściej atakowanych cyfrowo krajów w UE, będzie zabiegać o spójne na skalę Europy podejście do kwestii cyberbezpieczeństwa. Organizacje zrzeszone w DIGITALEUROPE apelowały już, aby obrać właśnie taki kierunek. Optymistycznie przyjmujemy też zapowiedzi, że nadchodzące przewodnictwo Rady opowiadać się będzie za implementacją Aktu w sprawie sztucznej inteligencji w państwach członkowskich w sposób, który pozwoli uniknąć rozbieżnych interpretacji przepisów i wzrostu kosztów adaptacji do nowego prawa dla przedsiębiorstw. W końcu, w pełni zgadzamy się z aspiracjami, by promować tworzenie mądrych, a nie licznych regulacji, które pozwolą wspierać rozwój przedsiębiorstw. – podkreśla Cecilia Bonefeld-Dahl, Dyrektor Generalna DigitalEurope.

Andrzej Dulka, Prezes PIIT podkreślił, że znajdujemy się w istotnym momencie nie tylko z punktu widzenia branży, ale i całej gospodarki. 

– Jako Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji jesteśmy dumni, że mogliśmy być współorganizatorem i uczestnikiem w spotkaniu DigitalEurope w Warszawie. To niezwykle istotny moment nie tylko dla naszej branży, ale i dla całej polskiej – i europejskiej – gospodarki, szczególnie w kontekście zbliżającej się Prezydencji Polski w Radzie UE. Przed nami wiele możliwości i szans na rozwój, ale także wyzwania, w zakresie rozwoju i utrzymania wielu sektorów w tym także sektora teleinformatycznego. Podczas spotkania Digital Europe zwróciliśmy uwagę na kwestie dotyczące cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji czy konieczności uregulowania rynku cyfrowego. Wyzwania, z jakimi mierzą się dziś kraje europejskie, są do siebie bardzo zbliżone, dlatego tak ważna jest wspólna merytoryczna dyskusja, która przełożyć się może na technologiczny rozwój krajów UE.

Źródło zdjęć: DigitalEurope