image

Zapraszamy do lektury raportu przygotowanego przez członka PIIT – SAS Institute pt. „Generatywna AI: Strategie budowania przewagi konkurencyjnej”, który przeprowadzony został wśród 1600 organizacji na świecie.  

Badanie wskazuje kluczowe szanse i bariery w zakresie wykorzystania GenAI. 

Wprowadzenie generatywnej sztucznej inteligencji niesie ogromnypotencjał w zakresie podniesienia wydajności pracy
oraz optymalizacji procesów biznesowych. Jednocześnie organizacje muszą zmierzyć się dziś z istotnymi wyzwaniami przy tworzeniu strategii GenAI.

Z raportu wynika m.in., że54 proc.  ankietowanych organizacji potwierdziło, że rozpoczęło wdrażanie GenAI,  86 proc.  planuje zainwestować w tę technologię w następnym roku finansowym.  Przodują Chiny – z GenAI korzysta tam aż 83 proc. organizacji.  

Jak sytuacja GenAI wygląda w Polsce?

Wyniki badania wskazują, że 48 proc. przedsiębiorstw w naszym kraju wykorzystuje generatywną sztuczną inteligencję, a 46 proc. rodzimych organizacji chce wdrożyć GenAI w najbliższych dwóch latach.  

Warto też zauważyć, że przedstawiciele polskich firm już teraz wskazują na korzyści, które zapewnia GenAI. 73 proc. użytkowników wymienia poprawę efektywności i zmniejszenie kosztów operacyjnych, 64 proc. usprawnienie procesów decyzyjnych i personalizacji relacji z klientami, a 62 proc. jest przekonanych, że GenAI zapewni wzrost innowacyjności i konkurencyjności firmy. 

Jak podkreśla Hana Kvartova, Regional Director, SAS Central Europe, polskie firmy są otwarte na innowacje i wdrażanie najnowszych rozwiązań GenAI, kluczowe jest jednak odpowiednie przygotowanie się pod względem wdrożenia tego typu rozwiązań.  

„Wśród wszystkich badanych krajów Polska zajmuje dziesiąte miejsce pod względem wykorzystania Gen AI w biznesie, wyprzedzając takie kraje jak Kanada, Brazylia, Włochy, Belgia, Holandia i kraje skandynawskie. Jednak, podobnie jak w innych regionach, największym wyzwaniem pozostaje kwestia przygotowania do wdrożenia, skutecznego zarządzania i monitorowania tej technologii”. 

Zapraszamy do zapoznania się z raportem, który znajdziecie Państwo na stronie.