
PIIT po raz kolejny objęła patronatem honorowym raportpt. ITwiz Best100 „Ranking firm IT i analiza potrzeb klientów ICT”.
W raporcie prezentowane są m.in.:
- największe firmy IT w Polsce,
- największe grupy kapitałowe w Polsce,
- najbardziej zyskowne firmy IT w Polsce,
- najszybciej rozwijające się firmy IT w Polsce,
- najwięksi eksporterzy IT w Polsce,
- najwięksi dostawcy rozwiązań IT w 15 sektorach gospodarki,
- największe firmy oferujące usługi IT (ogółem i w kilku podkategoriach),
- najwięksi dostawcy oprogramowania (ogółem i w kilku podkategoriach),
- najwięksi dostawcy sprzętu IT.
Redakcja prezentuje w raporcie dwa spojrzenia na polskie IT.
Z jednej strony jest to prezentacja pozycji polskich firm IT i perspektywy ich rozwoju. W rankingu na rok 2025 znalazło się ponad 340 przedsiębiorstw. Ich łączne przychody wyniosły ponad 115 mld zł (114,6 mld zł rok wcześniej). ITwiz pokazuje w ich wyniki finansowe w 57 różnych zestawieniach – z uwzględnieniem podziału na poszczególne segmenty rynku (w tym sprzedaż usług IT, sprzętu IT czy oprogramowania) i sektory gospodarki, w których działają.
Jak wynika z ankiet zbieranych wśród firm biorących udział w rankingu, nastroje w branży IT w 2024 roku znacząco się poprawiły. Znacznie więcej firm uznało, że koniunktura na rynku IT w Polsce była lepsza lub dużo lepsza (33% ankietowanych), niż gorsza lub dużo gorsza (19%). Dla 38 proc. pozostała bez zmian. Dla porównania, rok wcześniej prawie tyle samo firm uznało, że koniunktura na rynku IT w Polsce była lepsza lub dużo lepsza (37% ankietowanych), co gorsza lub dużo gorsza (34%). W nowy rok firmy IT weszły w jeszcze lepszych nastrojach. Już 55% z nich uważa, że koniunktura w 2025 roku jest lepsza lub dużo lepsza niż w roku 2024. Jako gorszą uznaje ją zaledwie 8% organizacji. Pozostałe 37% twierdzi, że jest taka sama.
Z drugiej strony, raport ITwiz Best100 analizuje priorytety dotyczące wydatków na technologie IT, trendy, a także strategie reprezentantów kluczowych sektorów polskiej gospodarki. Są to: sektor publiczny, utilities, bank, instytucje finansowe, handel; przemysł, telekomunikacja, media, transport i logistyka oraz służba zdrowia.
W raporcie można też przeczytać wypowiedź Prezesa PIIT – Andrzeja Dulki, dotyczącą cyfrowej suwerenności – kluczowego zagadnienia
w toczącej się obecnie debacie o rozwoju technologicznym Europy i Polski.
Tegoroczne wyniki raportu ITwiz Best100 dostępne są na stronie
Szczegółowy płatny raport można zamówić na stronie.