image

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy (NASK – PIB), Członek PIIT, zaprasza do udziału w tegorocznej 11. edycji Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa. Rejestracja zgłoszeń jest już otwarta i można jej dokonać na stronie w zakładce „Zgłoś inicjatywę”.

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month – ECSM) obchodzony jest w październiku. Co kryje się pod inicjatywą ECSM? Jest to ogólnoeuropejska kampania organizowana przez ENISA (European Union Agency for Cybersecurity) z inicjatywy Komisji Europejskiej. Jej celem jest popularyzacja wiedzy, zwiększanie świadomości i wymiana dobrych praktyk w obszarze cyberbezpieczeństwa wśród szerokiej grupy użytkowników Internetu, profesjonalistów czy osób zajmujących się edukacją oraz profilaktyką dzieci i młodzieży. W Polsce kampanię koordynuje NASK – PIB.

Warto zaznaczyć, że ECSM jest inicjatywą bezpłatną, otwartą dla wszystkich, dlatego każdy może zgłosić swoje wydarzenie (przykładowo: warsztat, konferencję, kampanię, seminarium, webinar, konkurs), jak również inne działanie promujące cyberbezpieczeństwo i cyberhigienę. Wydarzenia mogą być zorganizowane stacjonarnie lub online.

Tegoroczna edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa skupia się na zagadnieniach związanych z inżynierią społeczną (socjotechniką), czyli szerokorozumianym wykorzystaniem przez przestępców różnych technik manipulacji stosowanych w kampaniach phishingowych ukierunkowanych na użytkowników internetu.

ENISA zwraca szczególną uwagę na zachowanie ostrożności i czujności podczas każdej aktywności w sieci. Hasłem przewodnim kampanii jest „Bądź mądrzejszy niż oszust”, które ma zachęcić użytkowników do mądrego i rozważnego korzystania z internetu.

Zachęcamy Państwa do odwiedzania na naszej strony internetowej, gdzie są publikowane różnorodne materiały dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, a wkrótce pojawią się na niej informacje dotyczące przebiegu tegorocznej kampanii.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kampanii ECSM i zgłaszaniu inicjatyw poprzez formularz na naszej stronie internetowej.  Po rejestracji wydarzenia, otrzymają Państwo mailowe potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.

Informacje o zgłoszonej inicjatywie mogą zostać przez NASK – PIB zarejestrowane na ogólnoeuropejskiej stronie poświęconej kampanii ECSM , a także opublikowane na stronie oraz w mediach społecznościowych polskiej edycji kampanii: Facebook oraz Twitter.

Dzięki Waszemu udziałowi możemy razem przyczynić się do zwiększenia świadomości na temat cyberbezpieczeństwa i stworzyć bezpieczniejszą przyszłość online.

W przypadku dodatkowych pytań, prosimy o kontakt na adres: ecsm@nask.pl

Pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Do zobaczenia na Europejskim Miesiącu Cyberbezpieczeństwa!

Zespół Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa