image

5 listopada 2024 r. na łamach gazety „Parkiet” oraz na portalu parkiet.com ukazał się artykuł red. Urszuli Zielińskiej „Aukcja 700/800 MHz – koniec konsultacji”. PIIT prezentuje komentarz, odnoszący się do tego materiału. Uważamy, że dokładne zrozumienie i odpowiednie uwzględnienie specyfiki procesu aukcyjnego pasma 700 MHz i 800 MHz będzie miało znaczący wpływ na rozwój sektora telekomunikacyjnego w Polsce.

W przedstawionym przez Izbę stanowisku w sprawie aukcji częstotliwości poniżej 1 GHz apelujemy m.in. o obniżenie ceny wywoławczej zaproponowanej przez Prezesa UKE w projekcie dokumentacji aukcyjnej. Zwracamy uwagę, że w kontekście wyceny pasm należy zwrócić szczególną uwagę i wyraźnie odróżnić ceny startowe, o których piszemy w naszym stanowisku, od cen finalnych, na które Pani Redaktor wskazuje w swoim komentarzu, a takie właśnie są zawarte w Policy Tracker.

Ponadto pragniemy podkreślić, że istotnym punktem odniesienia dla cen za częstotliwości dla Polski powinna być w pierwszej kolejności Europa, a nie cały świat. Unia Europejska stawia sobie za cel harmonizację częstotliwości i ram prawnych, tworząc w ten sposób jednolity rynek cyfrowy, co wzmacnia stabilność sektora telekomunikacyjnego i zmniejsza bariery wejścia dla inwestorów. Z tego też powodu doświadczenia krajów europejskich są najbliższe polskim warunkom i powinny być kluczowym punktem odniesienia w procesie aukcyjnym.

Przy ustalaniu ceny za pasmo znaczenie ma także inne dla poszczególnych krajów otoczenie makroekonomiczne, a także odmienne spojrzenie na pasmo częstotliwości. Z perspektywy operatorów i użytkowników końcowych warto również zauważyć, że pasma 700 MHz i 800 MHz wykazują bardzo zbliżone właściwości użytkowe  i charakterystykę (z punktu widzenia użytkownika końcowego korzysta on w bardzo podobny sposób z obu tych pasm o bardzo podobnych właściwościach zasięgowych, usługowych – tzw. user experience jest dokładnie takie samo) i mogą być efektywnie wykorzystywane na potrzeby rozbudowy infrastruktury mobilnej i dostępu szerokopasmowego, zapewniając oczekiwane wymagania jakościowe, dlatego ich ceny wywoławcze powinny być zrównane.