image

Digital Festival ponownie pod patronatem PIIT.

Już na początku października startuje piąta edycja Digital Festival. To największa edukacyjno-technologiczna inicjatywa w Polsce, która otwiera wszystkim cyfrowy świat. Na uczestników tegorocznego Digital Festival czekają konkursy, quizy, webinaria, hackathony, warsztaty i solidna porcja wiedzy na temat sztucznej inteligencji. W trakcie sześciu festiwalowych tygodni każdy będzie miał szansę zanurzyć się w świecie, gdzie technologia spotyka się z ludzką kreatywnością. Festiwal potrwa do 10 listopada.

Postęp technologiczny wyraźnie przyśpiesza, a cyfrowe narzędzia stały się ważną częścią naszego życia. Nie tylko ułatwiają nam codzienne obowiązki, ale sprawiają, że możemy rozwijać się zawodowo i wykonywać nasze zadania szybciej i efektywniej. W ostatnich miesiącach pojawiło się kilkaset nowych trendów, ale to sztuczna inteligencja (AI) ma szansę stać się jedną z najważniejszych technologii przyszłości. Rozpoznawanie mowy, translatory, wirtualni asystenci, nawigacja, mobilne płatności – z programów i aplikacji opartych na sztucznej inteligencji korzystamy już na każdym kroku. Ta zaawansowana technologia jest obecna w naszym społeczeństwie od dawna, jednak nie każdy ma tego świadomość. Dlatego w tym roku Digital Festival poszerza horyzonty, skupiając się na sztucznej inteligencji.

„Jesteśmy świadkami kolejnej rewolucji w świecie nowych technologii. Rozwój cyfryzacji oraz sztucznej inteligencji, zmieniają to jak żyjemy, przyswajamy wiedzę, a przede wszystkim jak pracujemy. Jednak dla wielu z nas sztuczna inteligencja to wciąż mało znane hasło, które budzi nieuzasadnione obawy o bezpieczeństwo i utratę pracy. Digital Festival to szansa, aby je przełamać i przekonać się jak za sprawą cyfrowych innowacyjnych narzędzi, rozszerzają się nasze możliwości – słowem #MożeszWięcej” – stwierdza Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Fundacji Digital Poland.

Oficjalne otwarcie piątej edycji Digital Festival odbędzie się 3 października o godzinie 10.00 w Centralnym Domu Technologii w Warszawie. Co czeka na uczestników festiwalu w tym roku:

Badanie zaufania Polaków do AI

Start Digital Festival zbiega się w czasie z publikacją dorocznego raportu „Technologia w służbie społeczeństwu. Polskie społeczeństwo 5.0”. Tym razem raport poszerzony został o unikatowe badanie nastawienia społeczeństwa do sztucznej inteligencji. To pierwszy tak kompleksowy raport #Tech4Society, który prezentuje poziom zaufania Polaków do AI.

„W epoce, gdy technologiczny rozwój nabrał niespotykanego dotąd tempa, kluczowe jest zrozumienie społecznych oczekiwań wobec innowacji wpływających na naszą codzienność. Tylko dzięki temu będziemy w stanie dostosować nasze usługi do rzeczywistych potrzeb i przewidywać nadchodzące trendy. Sztuczna inteligencja obecna jest w naszym życiu już teraz. To już nie jest abstrakcyjna koncepcja z kinowych ekranów. AI jest wszędzie – w telefonach, autach, domach. W sektorze telekomunikacyjnym dostrzegamy ogromny potencjał AI, nie tylko w udoskonalaniu istniejących usług, ale i tworzeniu nowych możliwości rozwoju.” – przyznaje Andreas Maierhofer, Prezes, T-Mobile Polska, członek rady nadzorczej Fundacji Digital Poland.

Akademia SkillUp i Strefa Wiedzy

Digital Festival stawia niezmiennie na edukację. Niezbędną wiedzę o nowych technologiach, uczestnicy festiwalu znajdą w Akademii SkillUp oraz w Strefie Wiedzy. Akademia to platforma ze starannie wyselekcjonowanymi, bezpłatnymi szkoleniami, które umożliwiają rozwój cyfrowych kompetencji. Każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem na stronie można odszukać ponad 100 kursów i wykładów masterclass z zakresu cyberbezpieczeństwa, cyfrowej transformacji, sztucznej inteligencji czy zarządzania projektami. W połączeniu ze Strefą Wiedzy, gdzie znajdziemy odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania z zakresu cyfryzacji i nowych technologii w postaci artykułów, podcastów i przewodników, uczestnicy otrzymają solidną wiedzę, która pozwoli zrozumieć cyfrowy świat.

„Dla tych, którzy szukają kompasu w cyfrowej dżungli, Akademia SkillUp stanowi prawdziwą mapę. Wyposaży w wiedzę i wskazówki niezbędne do nawigacji w dynamicznym świecie technologii. Natomiast Strefa Wiedzy, to prawdziwy kompas prowadzący przez labirynt cyfrowych nowinek, trendów i innowacji. Dzięki temu każdy zyska nowe, cyfrowe umiejętności i dowie się jak je wykorzystać zarówno w domu, jak i w pracy.” – podkreśla Dominika Bettman, Dyrektor Generalna Microsoft w Polsce i zarazem Prezes Fundacji Digital Poland.

Digital Fitness Test oraz Test Dojrzałości Cyfrowej

Pierwszy krok na drodze do technologicznej edukacji będzie można postawić dzięki Digital Fitness Test. To ogólnopolski sprawdzian z umiejętności cyfrowych, dostępny bezpłatnie i dla każdego, który pozwala określić poziom technologicznej wiedzy. Test, który powstał we współpracy z Komisją Europejską przeznaczony jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Dla wszystkich przedsiębiorców, Polski Fundusz Rozwoju oraz Fundacja Digital Poland przygotowała Test Dojrzałości Cyfrowej. Bezpłatne narzędzie w łatwy i szybki sposób pozwala organizacji na sprawdzenie, na jakim poziomie znajduje się w kwestii cyfryzacji i od czego rozpocząć proces ucyfrowienia. Umożliwia on poznanie mocnych i słabych stron swojej firmy oraz zwiększenie świadomości dotyczącej czynników wpływających na cyfryzację przedsiębiorstwa.

Nowoczesny Senior

Technologia nie zna wieku i nie jest zarezerwowana tylko dla młodych. Dlatego w ramach piątej edycji festiwalu 150 Uniwersytetów Trzeciego Wieku otrzyma bezpłatną, drukowaną wersję książki „Nowoczesny senior – przewodnik po cyfrowym świecie”. To pierwsza w Polsce tego typu inicjatywa skierowana do osób starszych, które chcą nauczyć się korzystać z internetu. Na stronach przewodnika za pomocą jasno sformułowanych objaśnień i grafik eksperci tłumaczą, w jaki sposób można korzystać z telefonu komórkowego, tabletu czy komputera. Czytelnicy książki dowiadują się, jak krok po kroku skonfigurować nowy smartfon, płacić przez telefon czy zainstalować potrzebne aplikacje. Partnerzy akcji w trakcie trwania festiwalu przeprowadzą wśród studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku szkolenia przygotowane na bazie przewodnika.

Cyfrowe Historie

Prawdziwą inspiracją do zmiany są ludzie i ich historie. Podczas Digital Festival nie może zabraknąć nowych rozmów cyklu „Cyfrowe Historie”. To wywiady o tym, jak technologia zmienia życie ludzi na lepsze i historie sukcesu w nowej, technologicznej rzeczywistości. Do rozmów zapraszamy gwiazdy, twórców kanałów w social media, właścicieli firm i pracowników, którzy udowadniają, że zdobywanie nowych, cyfrowych kompetencji otwiera drogę do znalezienia lepszej pracy, edukowania, realizowania pasji i pokonywania ograniczeń. W ubiegłym roku o pierwsze kroki w cyfrowym świecie pytaliśmy m.in. Magdę Mołek, Marię Jeleniewską, Katarzynę Miller, Macieja Orłosia czy Roberta Makłowicza.

Noc Innowacji

Już od pięciu lat w ramach Digital Festival odbywa się Noc Innowacji. To wyjątkowy dzień, podczas którego dla zwiedzających szeroko otwierają drzwi najbardziej innowacyjne uniwersytety, parki technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości oraz fabryki i przedsiębiorstwa. W trakcie kilkudziesięciu wydarzeń w całej Polsce zwiedzający mają okazję poznać naukowców i twórców technologii, które zmieniają świat. Partnerzy Nocy Innowacji zapraszają 20 października na prezentacje, warsztaty i debaty, które odbędą się zarówno na żywo, jak i w przestrzeni online.

„Innowacje kształtują naszą rzeczywistość, wpływając na jakość życia, gospodarkę i rozwiązywanie aktualnych wyzwań. To wydarzenie skupia uwagę na tych aspektach, umożliwiając eksplorację, odkrywanie nowych horyzontów i inspirację przyszłością. Technologia i innowacja są nieodłącznymi elementami naszego życia, wpływając na jakość naszego życia i służąc jako narzędzia w pracy i komunikacji. Jednak Noc Innowacji pokazuje, że są one również źródłem kreatywności i potencjału w rozwiązywaniu globalnych problemów – dodaje Artur Sawicki EY GDS Data & Analytics and Intelligent Automation EMEA Regional Leader

Digital Ars

Tam, gdzie technologia spotyka sztukę, rodzą się nowe formy. Szansą na ich odkrywanie jest czwarta edycja konkursu Digital Ars. To jedyna w Polsce tego typu inicjatywa skierowana do osób, które w swojej pracy artystycznej wykorzystują sztuczną inteligencję. Uczestnicy mogą przesyłać swoje prace w trzech kategoriach: otwarta, no code, metamorfozy/transformacje. Digital Ars to szansa dla amatorów sztuki, korzystających z rozwiązań AI dostępnych w internecie, zespołów oraz indywidualnych artystów. Zgłaszać można media artystyczne w postaci obrazu, wideo, dźwięku bądź tekstu napisanego w języku polskim lub angielskim z pomocą AI. Na zwycięzców czeka nagroda pieniężna oraz możliwość udziału w wirtualnej wystawie Digital Ars.

Więcej o Digital Festval na STRONIE