Jarosław Kowalski

Ekspert w obszarze systemu zastosowań nowych technologii w edukacji
Miejsce pracy: Infor IT Sp. Z o.o.

Stanowisko: Dyrektor ds. produktów cyfrowych

Dyrektor ds. Wdrożeń Produktów Cyfrowych w grupie wydawniczej Infor PL S.A. Wcześniej przez 6 lat związany z największym dostawcą treści i rozwiązań edukacyjnych Pearson Plc. Współzałożyciel Komitetu Edukacja i Nowe Technologie przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji. Ekspert rynków edukacji i informatyki w Europie Środkowo-Wschodniej. W latach 1994-2012 pracował w polskim oddziale firmy Novell Inc. Gdzie m. in. wspierał rozwój, lokalizację i wdrożenia w polskich szkołach systemu SuSE Linux i aplikacji OpenOffice.org.

Jeden z założycieli Koalicji na Rzecz Otwartych Standardów (KROS), której celem była powszechna znajomość i stosowanie otwartych standardów technologicznych i otwartego oprogramowania przez jednostki administracji publicznej i edukacyjne. Zaangażowany w inicjatywy IDA BC oraz Join.up w Unii Europejskiej. Aktywnie wspiera incjatywy w obszarze interoperacyjności w sektorze IT, w tym integrację na poziomie systemów, wymiany informacji i federacji systemów do zarządzania tożsamością.

Był członkiem Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT) dwóch kadencji. W ramach Konfederacji Lewiatan był członkiem zarządu Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Edukacji, zaś w Internet Society Poland członkiem Komisji Rewizyjnej. Przez firmę Pearson oddelegowany do prac w ramach European Learning Industry Group (ELIG). Członek Polskiego Towarzystwa Informatycznego i zastępca przewodniczącej Rady sektorowej ds. kompetencji w sektorze Informatyka.

W 1991 roku ukończył z wyróżnieniem Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Olsztynie z dyplomem magistra w dziedzinie nauk społecznych. W 1999 roku został wybrany pracownikiem roku firmy Novell Inc. W 2014 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność publiczną w branży informatycznej i edukacji.