image

„Technologie mobilne w nowoczesnej Polsce – odpowiedzialny rozwój i równe szanse” – raport PwC

Sektor telefonii mobilnej tworzy niemal 140 tys. miejsc pracy w Polsce, a łączny wpływ technologii mobilnych

na polską gospodarkę wynosi ok. 3,2% PKB – wynika z opublikowanego właśnie raportu firmy doradczej PwC, przygotowanego na zlecenie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Firmy reprezentujące branżę technologii mobilnych należą do czołówki pod względem inwestycji w Polsce. W samym 2015 roku wkład operatorów telekomunikacji mobilnej do PKB Polski wyniósł 26,5 mld zł. Reinwestują oni ponad 20% wypracowanej przez siebie wartości dodanej. To trzykrotnie więcej niż średnia w naszym kraju. Do 2020 r. operatorzy mobilni zamierzają zainwestować 23,2 mld zł, by zapewnić Polakom dostęp do nowoczesnych technologii i wysokiej jakości usług.

Tak duże nakłady inwestycyjne operatorów sieci przy niskich i konkurencyjnych cenach usług telekomunikacji mobilnej w Polsce są wyjątkiem na tle Europy. Jedna z najtańszych ofert no limit kosztuje u nas 7 euro – to 4 razy taniej niż w Czechach. W 2015 r. z jedną pensję można kupić już 8 razy więcej minut rozmów niż w 2008 r. Co więcej, 3 mln spośród najuboższych Polaków korzysta z szerokopasmowego Internetu właśnie dzięki technologiom mobilnym. Widać więc jak olbrzymi jest wkład tego sektora w wyrównywanie szans Polaków w dostępie do informacji, kultury i wiedzy.

Technologie mobilne nie tylko komunikacja, to coraz silniejszy filar gospodarki, który zmienia naszą rzeczywistość. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez komórki, bez wygody załatwiania codziennych spraw w każdym miejscu i o każdej porze. Dynamiczny rozwój usług i technologii mobilnych sprawia, że tak naprawdę jesteśmy dopiero na początku fascynującej drogi do w pełni cyfrowego świata” – podkreślił Ireneusz Piecuch, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Raport do pobrania poniżej: