image

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji wspólnie z partnerami przygotowała drugą edycję raportu „Blockchain w Polsce. Wersja 2.0”. Tym razem autorzy dokumentu skupili się na ewolucji systemów blockchain, nowych możliwościach wykorzystania tej technologii, przykładach z polskiego rynku oraz standaryzacji systemów blockchain.

Głównym celem publikacji ponad osiemdziesięciostronicowego raportu jest wskazanie konkretnych korzyści płynących z korzystania z technologii blockchain, zarówno w przestrzeni biznesowej, jak i usług publicznych. Autorzy dokumentu pokazują realne zalety tej technologii w takich obszarach jak: finanse, handel i zarządzanie łańcuchem dostaw, przemysł wytwórczy i energetyczny, media, opieka zdrowotna czy usługi transportowe. Tym samym PIIT kontynuuje swoja misję łączenia firm i ekspertów zrzeszonych w Izbie zainteresowanych poznaniem, rozwijaniem czy też biznesowym zastosowaniem rozwiązań opartych o blockchain.

Siła blockchain

Technologia blockchain i związane z nią możliwości stają się powoli codziennością w wielu nowoczesnych przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych, z Komisją Europejską na czele. Nie dziwi więc, że stale rośnie liczba startupów zajmujących się tą tematyką, a także skala ich finansowania. Firma badawcza IDC przewiduje, że inwestycje w blockchain wzrosną z 6,6 B USD w 2021 roku do 19 B USD w 2024 roku. Według niedawnej ankiety menedżerów firm na całym świecie, Deloitte Insights raportuje, że 55% respondentów uważa, iż blockchain stał się krytycznym priorytetem dla ich organizacji (o 12% więcej niż w 2018 roku), a 86% widzi niezaprzeczalne możliwości zastosowania rozwiązań opartych o blockchain w ich firmie.

W ślad za rewolucją blockchain dynamicznie podąża także rynek pracy – w 2021 roku firma LinkedIn, na podstawie analizy zapotrzebowania firm na pracowników, ponownie umieściła blockchain na liście najbardziej pożądanych twardych kompetencji wraz chmurą obliczeniową, sztuczną inteligencją, cyberbezpieczeństwem i analizą danych.

– Realne doświadczenia wynikające z budowania rozwiązań opartych na technologii blockchain pokazują, że stają się one częścią szerszych programów digitalizacji przedsiębiorstw lub agencji publicznych. Tworzone są nowe ekosystemy, które integrują technologię blockchain z tradycyjnymi systemami informatycznymi, uzupełniają je i współdziałają z takimi technologiami cyfrowymi jak sztuczna inteligencja, internet rzeczy, big data, przetwarzanie danych w chmurze i robotyka – mówi Andrzej DulkaPrezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Blockchain w Polsce

Autorzy raportu pokazują także wymierne korzyści płynących z korzystania z technologii blockchain w polskich warunkach. Takie rozwiązania są już obecne sektorach np. bankowych, ubezpieczeniowych, energetycznych, usługach publicznych, oferując m.in. łatwiejsze i szybsze dokonywanie transakcji międzybankowych, wiarygodne i efektywne publikowania i przypisywanie dokumentów czy dodatkowe rozwiązania jak przekazywanie dokumentów dotyczących płatności czy powiązanie transakcji z wymianą walut.

 Zainteresowanie technologią blockchain w Polsce jest równie wysokie jak w innych krajach na świecie. Coraz częściej można usłyszeć nie tylko o teoretycznych zastosowaniach czy planach wdrożenia tej technologii, ale o realnych wdrożeniach i korzyściach jakie ona niesie. Szczególnie dużo wdrożeń można znaleźć w sektorach regulowalnych (bankowość / ubezpieczenia), ale również wszędzie tam, gdzie jest relacja i potrzeba komunikacji na linii przedsiębiorstwo – klient – dodaje Andrzej Dulka.

Partnerami raportu PIIT „Blockchain w Polsce. Wersja 2.0” są Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW), Atende, Biuro Informacji Kredytowej (BIK), Billon Group oraz kancelaria Domański Zakrzewski Palinka.

Więcej informacji na  stronie:  https://www.raportblockchain.pl/

Zachęcamy do zapoznania się z Raportem!