image

Czas na pierwsze podsumowanie efektów działań w ramach trwającego od dwóch miesięcy projektu „Polskie IT dla Ukrainy”, w którym udział bierze między innymi PIIT.

Zbiórka

Dzięki wpłatom ludzi dobrej woli na zrzutkę założoną wspólnie z Fundacją Ukraina, udało się zebrać prawie 510 tys. zł. Dodatkowe wpłaty darczyńców i sponsorów sprawiły, że w sumie zrealizowano pomoc na łączną kwotę prawie 1,1 mln zł. Za te pieniądze zakupiono m.in. ponad 800 palet z żywnością, środkami higienicznymi, odzieżą, lekami, kocami, wyposażeniem taktycznym. Ponadto do Ukraińców trafiły drony, komputery, telefony, kamizelki taktyczne, apteczki czy krótkofalówki.

O skali pomocy świadczy rozmach logistyczno-transportowy – łącznie na Ukrainę wysłano z darami 37 TIRów, kilka busów i samochodów osobowych. Trafiły one do następujących miast:  Lwów, Użhorod, Charków, Kijów, Równe, Sumy, Kowel, Chmielnicki, Berdyczów, Żytomierz, Mikołajów, Winnica, Tepłodar, Czernihów, Bojarka, Goszcza, Dniepr, Zażymia, Kułykiwka, Browary, Zaporoże, Odessa, Irpień, Bucza, Kropywnicki oraz pod Lugańsk i do obwodu Donieckiego.

Walka z fake newsami

W ramach projektu podjęto także działania przeciwko dezinformacji w mediach tradycyjnych i internecie. W tym celu organizacje Digital Poland, Demagog i Związek Firm Public Relations zawarły koalicję „Razem Przeciwko Dezinformacji” i rozpoczęły kampanię edukacyjną, której celem są długofalowe i zakrojone na szeroką skalę działania podejmujące walkę z fałszywymi informacjami w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Aktywności koalicji będą skupiać się na edukacji grup szczególnie narażonych na dezinformację, promowaniu wiedzy i narzędzi do walki z fake newsami, a przede wszystkim na nauce zastosowania nowych technologii do ich weryfikacji. Planowane działania obejmują także współpracę z wiarygodnymi twórcami internetowymi oraz aktywne uczestnictwo w kształtowaniu polityk publicznych, wspierających walkę z zorganizowaną dezinformacją.

Wsparcie IT

Cennym narzędziem do walki z dezinformacją jest również Model AI, stworzony przez MIM Solutions. Model samodzielnie wykrywa antyukraińskie treści na Twitterze. Celem algorytmów są polskojęzyczne tweety i komentarze publikowane w ramach wojny informacyjnej prowadzonej przez zwolenników Rosji. W ten sposób system identyfikuje konta, które generują prorosyjską propagandę i oznacza na dedykowanym koncie @AIForUkraine. Model codziennie publikuje na Twitterze kilka takich kont. Automatyczne wyszukiwanie wrogich kont odbywa się przez monitorowanie opublikowanych tweetów i ich ocenie. Same konta są typowane na podstawie całościowo udostępnionej przez nie informacji. Poziom skuteczności stworzonego modelu jest bardzo wysoki, wynosi ponad 95 procent.

W pomocy Ukrainie przydaje się także wiedza i zasoby firm IT. Software house’y odpowiadają na potrzeby fundacji i organizacji pozarządowych, tworząc strony internetowe, aplikacje i oprogramowania, a także zwiększając bezpieczeństwo cyfrowe tych istniejących. Największą platformą, łączącą biznes z NGO jest Tech To The Rescue, w ramach której do tej pory udało się zrealizować 47 projektów, a do pomocy zgłosiły się aż 523 firmy IT.

Co dalej

Fundacja Ukraina nadal potrzebuje wsparcia finansowego. Kolejne działania zakupowe w ramach tego projektu będą miały charakter bardziej punktowy niż długofalowy. Aktualnie najważniejszy jest zakup wozów strażackich i przetransportowanie ich do Ukrainy. Wpłaty na ten cel można przekazywać bezpośrednio na konto Fundacji:

Tytuł przelewu: IT for Ukraine

Currency: PLN
IBAN: PL39 1090 2398 0000 0001 4980 4904

Currency: EURO
IBAN: PL85 1090 2398 0000 0001 4935 4384

Currency: USD
IBAN: PL62 1090 2398 0000 0001 4983 8634

Account owner: Ukraine Foundation
Bank’s SWIFT code: WBKPPLPP
Bank name: Santander Bank Polska S.A.
Bank address: al. Jana Pawła II 17, 00-854 Warszawa
Bank country: Poland

Polskie IT dla Ukrainy to inicjatywa, powstała tuż po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę. Największe organizacje branżowe, takie jak: Software Development Association Poland(SoDA)ITCornerJust Join ITTech to The RescuePolska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT)Klaster ICT Pomorze ZachodnieFundacja Digital Poland#CyberMadeInPolandKrajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji połączyły siły, by wesprzeć wschodnich sąsiadów, którzy pozostali na froncie.