Od Prezesów Od Prezesów

List Prezesa PIIT - Po XXVII Zgromadzeniu (30 marca 2017)

Szanowni Członkowie Izby, Koleżanki i Koledzy,
Po zakończonych dziś obradach Zgromadzenia, przed nami kolejne kroki związane z formowaniem władz Izby. Wtedy przyjdzie też czas na przyjęcie przez Izbę i ogłoszenie planu działań na kolejną kadencję. Pozwalam sobie jednak skierować do Państwa kilka słów "na gorąco".

Noworoczny List Prezesa do Członków Izby

Nowy rok przywitał nas wejściem w życie pierwszej części pakietu 100 zmian, mających ułatwić życie polskim przedsiębiorcom. Ustawa z 16 grudnia 2016 roku o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców wprowadza korekty w kodeksie cywilnym (nowy model prokury), kodeksie pracy i ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (uproszczenia dla fim zatrudniających mniej niż 50 pracowników) i wielu innych ustawach związanych z obrotem gospodarczym.
Warto się z nimi nie tylko zapoznać, ale przede wszystkim przyzwyczaić się do częstego zaglądania do Dzienników Ustaw.

PIIT: "Działać dla wspólnego dobra" - wywiad Prezesa Izby dla Telko.in

TELKO.in - Działać dla wspólnego dobra - wywiad Prezesa Izby


"Rutynowa współpraca z administracją centralną, poprawa wizerunku polskiej branży teleinformatycznej i wciągnięcie członków do intensywniejszej współpracy na wspólną rzecz – to trzy podstawowe cele, jakie stawia sobie Ireneusze Piecuch, powołany przed wakacjami prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Choć mówi o „kontynuacji", to już samo jego powołania na stanowisko przed 23 lata zajmowane przez inną osobę stanowi nieledwie „rewolucję" dla jednej z najważniejszych branżowych organizacji.".

Więcej: http://www.telko.in/dzialac-dla-wspolnego-dobra
 

Jednolity Rynek Cyfrowy w weneckim lustrze

Jednolity Rynek Cyfrowy w weneckim lustrze, Dr inż. Wacław Iszkowski Fragmenty tego tekstu zostały wygłoszone 14 maja 2015 roku podczas debaty Konferencji MAiC "Europejski rynek cyfrowy - umiejętności, gospodarka, praca" z udziałem Andrusa Ansipa - Wiceprzewodniczącego KE [skrót – pełna wersja w załączeniu] Pojawienie się strategii rozwoju Jednolitego Rynku Cyfrowego (JRC) [Digital Single Market (DSM)] jest nowym krokiem w rozwoju unijnej przestrzeni społeczeństwa cyfrowego. Wiele już powiedziano o szansach tego nowego etapu rozwoju cyfrowego Unii Europejskiej i wiele z tych informacji jest już coraz bardziej powszechnie znanych.

NETmundial - jak to rozumieć

W São Paulo w kwietniu odbyło się Forum NETmundial dyskutujace o przyszlości sieci Internet. Po tym Forum miało się odbyć spotkanie z Ministrem Administracji i Cyfryzacji. Niestety powódź była ważniejsza i spotkanie odwołano. Na to spotkanie przygotowałem wypowiedż - postanowiłem ją dać do poczytania. 

Wacław Iszkowski 

Aplikacje mobilne a prywatność użytkowników

28 stycznia 2014 roku

Aplikacje - są to Programy realizujące określone użyteczne funkcje, zainstalowane w urządzeniu cyfrowym: komputerze stacjonarnym, przenośnym (laptop, notebook), tablecie, nawigatorze, ….., telefonie (smartfonie) - podłączonym do sieci teleinformatycznej (internetu), złożonej m.in. z serwerów wspomagających wykonywanie niektórych z aplikacji.

Z wprowadzenia do Sesji: "Aplikacje mobilne a prywatność użytkowników" na Konferencji GIODO "Prywatność w cyfrowym świecie" prowadzonej przez Wacława Iszkowskiego. 

List Prezesa PIIT do Przewodniczących Konferencji oraz Uczestników KKRRiT

10-12 czerwca 2013 roku, Wrocław

List Prezesa Izby Wacława Iszkowskiego kierowany do Przewodniczących Konferencji oraz Uczestników Krajowej Konferencji Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji KKRRiT.

„Jest dla nas honorem być partnerem tej jakże zasłużonej dla rozwoju polskiej teleinformatyki Konferencji, która w tej edycji będzie miała miejsce we Wrocławiu. Jesteśmy przekonani, że przyniesie ona wiele dobrego w wymianie informacji, wiedzy i doświadczeń w sferze naukowej i praktycznej w tej jakże szybko się rozwijającej dziedzinie. …”

Dr inż. Wacław Iszkowski
Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji


Pełna treść: List Prezesa PIIT KKRRiT 2013.pdf

Esej o relacjach w zamówieniach publicznych

maj 2013 roku

Tekst tego eseju jest oparty na prezentacjach przedstawionych na Seminarium Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji „Jak skutecznie zamawiać system informatyczny?” oraz Konferencji COZP w Zakopanem i CPI w Serocku. Pierwsza wersja tego eseju została też zamieszczona w numerze Czas Informacji (12)2012. Prezentuje on relacje pomiędzy sprzedającym a zamawiającym i jeszcze kilka inne ciekawe spostrzeżenia.

Wacław Iszkowski

Nie pozwólmy kopiować naszych dokumentów tożsamości

czerwiec 2013 roku

Jest to prywatna opinia autora, dotycząca problemu powszechnego kopiowania dokumentów tożsamości przez wiele podmiotów gospodarczych przy zawieraniu umów oraz przez banki przy wielu kontaktach z klientami. Celem tego eseju jest zwrócenie uwagi na niekontrolowane rozpraszanie danych osobowych w chwili gdy Komisja Europejska dąży do zwiększenia ochrony danych osobowych.

Wacław Iszkowski

Dyskusja o zasadach ochrony twórczości

czerwiec 2012 roku

Po przeczytaniu sprawozdania z Warsztatów „REFORMA PRAWA WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ - PRAWA AUTORSKIE"  oraz po „aferze" nielegalnego klipa mającego wspomóc naszych piłkarzy przed meczem z Czechami, napisałem o tym na liście adresowej osób biorących udział w tych Warsztatach. Otrzymałem na to trzy  odpowiedzi, które z kolei skłoniły mnie do napisania poniższego eseju, który prezentuje tylko moje prywatne poglądy.

Wacław Iszkowski